Для батьків

                         
                                

Як виховати у дитини любов до читання?
Книга  завжди була для людини джерелом інформації, а читання — популярним способом проведення дозвілля. Проте останнім часом у неї з’явилися  могутні суперники — телебачення, комп’ютерні ігри, інтернет. Як наслідок - більшість сучасних дітей не любить читати.
   Це суттєво впливає  на загальний розвиток дитини та рівень її навчальних досягнень. Дитина, яка не вміє добре читати, стикається із труднощами під час виконання домашніх завдань,  їй  нецікаво на уроках.
   Нормальний темп читання  це – темп мовлення (120 - 150 слів за хвилину), що пов’язано з будовою артикуляційного  апарату  людини, забезпечує якісне сприйняття та розуміння тексту.

   Щоб виховати у дитини любов до читання пропонуємо Вам  поради відомого психолога В.  Вільямса.
• Читайте самі. Нехай дитина бачить, як  ви  читаєте. Цитуйте улюблені уривки, діліться враженнями про прочитане.
•  Демонструйте,  що  ви цінуєте книгу (купуйте книги, даруйте  їх  і радійте книгам як дарункам).
• Дозвольте дитині самостійно вибирати собі книги і журнали.
• Створіть удома «куточок читача», у якому  відображайте прогрес дитини в читанні (скільки книг дитина прочитала, за який термін, яких авторів тощо).
• Створіть удома дитячу бібліотеку. Виділіть  спеціальне затишне місце для читання.
• Збирайте  книги   за  темами, які цікавлять дитину (книги про динозаврів, про космічні подорожі тощо).
• Запропонуйте дитині до або після перегляду фільму прочитати книгу, за якою зняли кінострічку.
• Читайте один одному цікаві оповідання або смішні історії замість  того, щоб дивитися телевізор.
• Розгадуйте  з   дитиною кросворди, складайте їх разом.
• Заохочуйте дитину читати вголос, щоб розвинути навички читання і впевненість у собі.
• Запитуйте  думку дитини про книги, які вона читає.
• Заохочуйте до читання періодичних видань.
• Спочатку пропонуйте дитині читати короткі оповідання (бажано з ілюстраціями).
• Візьміть за правило щовечора читати перед сном.

  Поради батькам
















Розповідайте дітям про цінності читання.
Показуйте зв'язок читання з їх успіхами у навчанні і в інших справах. Наводьте приклади позитивного впливу книги на ваше власне життя або життя інших людей. Заохочуйте дружбу з дітьми і дорослими, які люблять читати.

Формуйте звичку!
Читайте кожен день. Просто так. Читання заради читання. Дуже погано, коли активне знайомство з літературою починається з примусу. Немає часу на довгу казку? Прочитайте вірш, гумореску, оповідання, але робіть це ОБОВ'ЯЗКОВО!

Розвивайте уяву вашої дитини на матеріалі книги.
Спонукайте її вгадувати розвиток подій, висвітлених у книзі, подумки представляти героїв, продовжувати написане, прогнозувати, вдумуватися в багатозначність слова. Якщо ваша дитина робить лише перші кроки у світ читання, радійте кожному прочитаному нею твору як перемозі. Не привертайте його уваги до помилок у читанні. Робіть це непомітно, делікатно. Беріть для перших читань тільки відповідні книги - з яскравим шрифтом, де багато картинок і сюжет, за яким цікаво стежити.

Ні в якому разі не змушуйте дитину читати самостійно книги «для душі».
Таке насильство вбиває читацький інтерес. Пам'ятайте, першу книгу для самостійного прочитання дитина має взяти сама! Якщо ви своєму нащадку читали багато і часто, то будьте впевнені, він зробить це.

Спонукайте своїх дітей читати програмну літературу до вивчення її в школі.
Використовуйте для цього літній час. Включайтеся в її читання разом з дитиною, знайдіть в цьому задоволення. Дивлячись на вас, і дитина отримає радість. Подальше вивчення твору в класі ляже на емоційно підготовлений ґрунт і нейтралізує негативне ставлення до нього.

Читайте самі!
Якщо ви хочете, щоб дитина читала, треба, щоб поруч з ним був читає батько, а ще краще - читаючий разом з дитиною батько. Хай діти бачать, як Ви самі читаєте із задоволенням: цитуйте, смійтеся, заучуйте уривки, діліться прочитаним! Цей приклад може стати заразливим для них, найважливіше, що можуть батьки - порадити школяреві записатися до дитячої бібліотеки і на перших порах разом з ним відвідувати її. Бібліотека для дітей - це абсолютно особлива атмосфера. Звичайно, будь-яку книгу можна придбати, але взяти почитати її на кілька днів, тому що інші діти чекають її і теж хочуть прочитати, набагато «педагогічніше».

Необхідно навчити дитину не боятися великих, товстих книг».
Дитина повинна навчитися «читання з продовженням», тобто почати читати великі книги, розбиті на розділи. У день по розділу. І перш ніж почати нову, згадуйте разом, на чому зупинилися. Передчуття продовження викликає у маленького читача інтерес, затягує.

Немає коментарів:

Дописати коментар